www.vebim.tr.gg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HAYATIN ANLAMI BAKIŞLARINDA

HAYATIN ANLAMI BAKIŞLARINDA Empty HAYATIN ANLAMI BAKIŞLARINDA

Mesaj tarafından carpe-diem Ptsi 3 Kas. 2008 - 23:20

HAYATIN ANLAMI BAKIŞLARINDA 5439876801

1) BEN gözlüğünle kendi açından bakabilirsin.

Avantajı: ÖZGÜVEN'in güçlenir.

Dezavantajı: Dozu kaçırırsan BENLİK ve BENCİLLİK meyvesini toplarsın.

2) SEN yani KARŞI TARAF (empati) gözüyle bakabilirsin.

Avantajı: Anlayışlı, yardımseverlik urbası giyersin. Sevilen bir insan olursun.

Dezavantajı: Kendini kaptırırsan ÇARE bulmaktan uzaklaşır, hep karşı tarafın haklılığı ve sorunlarına kafa sallamak (onay) zorunda kalır, sürekli onunla birlikte ağlar ve ona haksızlık eden kişilere neredeyse onunla birlikte kötü bakmaya başlarsın.

3) BİZ gözlüğüyle de bakabilirsin.

Avantajı: Cemaat, klik, hizip, cemiyet, dernek, vakıfçılık, sivil toplum, dava grubu vs.nin gücü, görüşleri, yaptırımlarına sahip olursun.

Dezavantajı: Damgalı gezersin, tuttuğun takım küme düşünce alay edilir, depresyona düşersin. Grubun yanlış yolda ise sonuç hüsran olur. Doğru yoldaki başka bir grubun iyi insanını kötü, kendi partindeki kötü insanı iyi görürsün.

4) OBJEKTİF ve DIŞARIDAN bakabilirsin.

Avantajı: Olaylara TV ekranından ya da bilgisayar monitöründen baktığın için çoğu zaman adaletli ve doğru kararlar verebilirsin.

Dezavantajı: Kötü olaylardan etkilenmezsin belki; ama iyi hadiselerin COŞKUsunu içinde yaşayamaz soğuk ve mesafeli kalırsın.

Hayatın anlamını öğrenmek isteyen bir genç, BİLGE bir insanın kapısını çalar ve ondan yardım ister. Öğretirim der, bilge kişi ama önce imtihan ederim. Olur diyen gencin eline çay kaşığı verir ve silme zeytinyağı doldurur.

- Şimdi bahçeyi dolaş gel. Ama yağdan bir gram eksilirse kaybedersin. Genç bahçeyi dolaşır gelir. Gözünü kaşığa dikmiş hiç damlatmamıştır. Bilge insan; Bahçe nasıldı? diye sorar. Genç şaşkın, Ben sadece zeytinyağına dikkat ettim, der ve tekrar elinde kaşıkla bahçeye çıkar. Döndüğünde Üstadım der, bahçe mükemmeldi. Ben böyle bir güzellik görmedim. Bilge insan; Bak oğul. Kaşıkta bir damla yağ kalmamış! der gülümseyerek. Ve ekler:

HAYAT SENİN BAKIŞINLA ANLAM KAZANIR. YA SADECE BİR NOKTAYI GÖRÜRSÜN, HAYATIN AKIP GİDER SEN FARKINA VARMAZSIN; YA DA GÖREBİLECEĞİN TÜM GÜZELLİKLERİN TAM ORTASINDA HAYATI YAŞARSIN. BÖYLECE AKIP GİDEN ZAMANIN BİR ANLAM KAZANIR.

alıntı
carpe-diem
carpe-diem
Admin
Admin

- Similar topics